środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy sztachetki te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce oraz względnie niskiej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie PCVWadowic na plot i furtę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na ogrodzenia PCV na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy rozmaite kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też ciąć na sześciany o równych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastykowe wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia z PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i furtkę sztachetowa konstruuje się z kamieni różnorodnego obrysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród fragmentów o niesymetrycznych zarysach, należy je właściwie zestawiać tzn. tak, by forma każdego następnego scalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają również mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, żeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz